
Vandra i Kullabygden! – tio turer till fots, på cykel, med bil och buss eller kanske i soffan
Häftad bok. Höganäs bokhandel & förlag. 2 uppl. 2010. 141 sidor.
Nyskick.
PRESENTSKICK
Alltsedan den tyske kejsaren Wilhelm II:s besök och senare Povel Ramels glada Gräsänklingeblues har Mölle by by the Sea lockat turister och sommargäster. Resten av Kullabygden har för många känts som ett genomfartsland på vägar åt norr, öster eller söder. Centralorten Höganäs har förknippats med industri och keramik, allt lätt avverkat på en dag. Linné passerade här på sin resa genom Skåne 1749 och klagade över dåliga ”åkevägar” och brist på gästgiverier. I dag har sådana klagomål helt förlorat sin giltighet.
Det är klart att den tillfällige besökaren inte kan hitta alla sevärdheter och märkvärdigheter utan hjälp. En bok kan heller inte innehålla allt som är värt att veta, men här föreligger en rad olika tips, fakta och kuriosa i skön blandning. Författaren har under flera år kartlagt området och sammanställt uppgifter från gamla höganäsbor och från befintlig litteratur. En del av resultaten finns innanför pärmarna i VANDRA I KULLABYGDEN!
Bokens tio turer går längs Skälderviken och Öresund för att avslutas inåt land och med några av författarens favoritställen, ”Gunnels guldkorn”. Dessemellan får vi följa med inne på gatorna i staden Höganäs som fått epitetet ”Den måttfulla staden” av Boverket. Karor, kursiveringar och register underlättar orienterandet.
Tag boken i handen och låt dig inspireras! Har du varit i Bölsåkra och Bökebäck? När var du senast i Fjälastorp och Norra Hjäljaröd? Vet du vad som egentligen hände August Strindberg i Höganäs? Och hur gick det för Selma när hon vadat i land i Mölle? Läs!