Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Den nya religionen. Ludvig Jönsson som religiös reformator

Den nya religionen. Ludvig Jönsson som religiös reformator

Norma Bokförlag 1983. Inbunden med skyddsomslag, 134 sidor, 275 gram.

Mycket gott skick. Gustaf Lundgren menar att pastor primarius Ludvig Jönsson inte står för en modern variant av kristen tro utan snarare har grundat en helt ny religion. Pastor Jönssons dossier
Piltz, Anders

Gustaf Lundgren, Den nya religionen. Ludvig Jönsson som religiös reformator. Norma Bokförlag, Borås. Borås 1983. 133 s.

Satir kan bedrivas på olika sätt. Det mest obarmhärtiga är ofta att helt enkelt citera offret. Fil. lic. Gustaf Lundgren, tidigare förlagsredaktör på Natur och Kultur och Skandinavien University Books, introduktör av den vetenskapligt grundade grafologin i Sverige och med en omfattande produktion inom psykologin, har under senare år uppmärksamt följt pastor primarius i massmedia. Resultatet av sina forskningar har han nu framlagt i en bok med titeln Den nya religionen. Som läsaren redan anat antyder titelvalet att Jönsson, enligt Lundgrens mening, i själva verket lämnat kristendomens mark och transsubstantierat innehållet i det bibliska budskapet till ett terapeutiskt evangelium med lydelsen: var som du är. Knappast någon kristen övertygelse går säker för Jönssons omtydning till psykologiserande positiva värdeord. MBL-andet framställs som led i den gudomliga mandoms-anammelsen.

Lundgrens bok, som sida upp och sida ner är ett utdraget lustmord på Jönsson med hans egna vapen, det vill säga vad han själv har sagt, kunde vara en utomordentligt trist läsning om Lundgren enbart sammanställt en klippbok. Men han har genomgående bemödat sig om att ställa de jönssonska apophtegmata mot representanter för autentisk kristen tradition. Därmed är allt gott och väl. Men ändå efterlämnar läsningen av Den nya religionen en känsla av stark otillfredsställelse. När allt kommer omkring, kan man då värja sig för tanken att Ludvig Jönsson helt enkelt är en välmenande människa som tappat kontakten med kyrkans äkta andliga källor och använder bibelordet mer eller mindre som förevändningar för att framföra egna terapeutiska funderingar i det övergripande intresset att vara relevant? Huvudsaken är att ärendet angår människor och att kyrkan kommer nära den vanliga människan -ja, blir en närhet, skulle nog pastor Jönsson säga ? men vilket precist innehåll ärendet skall ha är inte klart. Alldeles nyligen framträdde Jönsson i en tidning med sitt nu traditionella krav på en ny reformation av kyrkan. Vad innehållet i denna reformation skulle vara, sade sig LJ ännu inte ha kommit till klarhet om, med huvudsaken vore att reformationen kom till stånd.

Inför sådana utsagor kan man egentligen bara konstatera: den gamla hederliga tråkiga teologin, som en gång såg det som sin uppgift att på ett ansvarigt och så långt möjligt motsägelsefritt sätt i varje ny tid översätta innehållet i de bibliska skrifterna, inte med anspråk på att vara uttömmande, men att vara motsägelsefri, den har brutit samman och hos många ersatts av säsongvis skiftande brösttoner, som hjälpligt anknyter till e

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9185846368
Titel
Den nya religionen : Ludvig Jönsson som religiös reformator
Författare
Lundgren, Gustaf
Förlag
Borås : Norma
Utgivningsår
1983
Språk
Svenska