Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Ulv i fårakläder

Ulv i fårakläder

Inbunden bok. Jengel Förlag. 1 uppl. 2018. 490 sidor.

Mycket gott skick. Varsamt läst, men snedläst. Lätt bruksslitage. Två bokstäver skrivna på första sidan efter pärmen. Rest efter prislapp på pärmens baksida.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789187309847
Titel
Ulv i fårakläder
Författare
H Staaf, Linda
Förlag
Jengel Förlag
Utgivningsår
2018
Omfång
490 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
135 x 210 mm Ryggbredd 33 mm
Vikt
690 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Det är lördagsmorgon den 25 juli 2009 och EU-toppmöte i Åre. På ett anrikt hotell mitt i byn hittas en man kallblodigt avrättad. Strax därefter inkommer ett bombhot mot kabinbanan och en grupp turister som fastnat högt över marken långt uppe på kalfjället.

Insatspolisen Christian Ståhl inleder en kamp mot tiden för att rädda turisterna. När nationella insatsstyrkan inte kan inställa sig snabb nog tar Christian hjälp av en före detta fältjägare, men börjar snart tvivla på dennes avsikter. Samtidigt upptäcker kriminalpolisen Marita Lander, som leder mordutredningen, att offret checkat in under falskt namn.

Jämtlandspolisen, som tvingas kämpa mot Säkerhetspolisens inblandning, påbörjar en intensiv jakt över vidsträckta fjäll, genom mörka skogar och i jämtländska byar. Snart uppenbarar sig en organisation av trasiga själar som är beredda att göra vad som helst för makt och status – och inte minst hämnd.