Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Islam i vardagen och världen

Islam i vardagen och världen

Häftad bok.

Nyskick. En lättfattlig introduktion till islam och dess roll i dagens Europa och utmaningar för muslimer i Sverige. | Dialogos Förlag, Utg. 2002 | Häftad. 8:o (135x210 mm)

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789178431755
Titel
Islam i vardagen och världen
Författare
Hedin, Christer
Förlag
Dialogos Förlag
Utgivningsår
2002
Omfång
171 sidor
Bandtyp
Häftad
Mått
135 x 210 mm Ryggbredd 13 mm
Vikt
160 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Islam, världens näst största och samtidigt snabbast växande religion, tilldrar sig allt större intresse även i Sverige - detta inte minst på grund av det ökade antal muslimer som bor här till följd av de senaste decenniernas utomeuropeiska invandring. Samtidigt har en lättfattlig introduktion till islams grunder och historia länge saknats. "Islam i vardagen och världen" vill fylla den luckan och därutöver beskriva vilken roll denna religion spelar i dagens Europa samt de möjligheter och svårigheter en troende muslim möter vid utövandet av sin religion i vår kulturkrets.

Christer Hedin är religionshistoriker och lärare vid bland annat Lärarhögskolan i Stockholm.