Martin Bircks ungdom – Gertrud – Historietter och Noveller – Vers och Varia
Inbunden bok. Albert Bonniers Förlag. 1 uppl. 1959. 351 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i gott skick.
En samlingsvolym med några av författaren, dramatikern, recensenten, poeten och översättaren Hjalmar Söderbergs (1869–1941) mest berömda och välkända verk.
Martin Bircks ungdom (1901) är en finstämd och melankolisk uppväxtskildring som utspelar sig i Stockholm när förra seklet var i sin linda. Romanen var Söderbergs tredje bok efter romandebuten ”Förvillelser” (1895) och novellsamlingen ”Historietter”.
Gertrud – ett skådespel i tre akter och ett av Söderbergs mer välkända dramatiska verk. Utgavs första gången 1906.
Historietter och noveller – ett urval av vad många anser vara den svenska novellkonstens mästare Söderbergs mest kända noveller och historietter.
Vers och varia – vers är ett urval dikter av poeten Söderberg. Varia innehåller bland annat litteraturkritikerns Söderbergs recension av Selma Lagerlöfs Gösta Berlings saga från 1891, Stockholmspoeten Bo Bergmans debut Marionetterna från 1903 och en text med titeln ”Två kvällar med Strindberg” m.m. Skyddsomslaget har något gulnade kanter och rygg och ett minimalt riss på bakre sida nedre kant. Själva boken har något gulnat snitt och en aning gulnade försättsblad. I övrigt ett mycket bra exemplar. Förord av Nils Petter Sundgren. Omslag av illustratören, författaren och bokkonstnären Bertil Kumlien (1919-2012).
