Småländska ord & läten
Häftad bok. Artéa Förlag. 1 uppl. 2010. 109 sidor.
Nyskick.
Butiksny. En liten vit klisterlapp kan finnas på baksidan. Man säger ibland att språket är själens fingeravtryck. De ord och uttryck man använder är en del av den egna personligheten och hur man väljer att beskriva saker och ting har ofta påverkats av förhållanden i omgivning och miljö och av de upplevelser och erfarenheter man skaffat sig under livet.
Ledarmöterna i Smålands Akademi är sinsemellan mycket olika. Här finns historiker och författare, musiker och kulturadministratörer, präster och scenartister samt forskare och debattörer inom skilda områden. Den minsta gemensamma nämnaren är dock Småland, där samtliga ledamöter levt och verkat under kortare eller längre tid.
På ett personligt och träffsäkert sätt utvecklar författarna sina förhållanden till den småländska dialekten. Det är inget mindre än en kärleksförklaring till människorna i Småland och till de ord och läten man kan möta när man befinner sig på lingonröda tovor och på villande mo.
Ulrica Hydman Vallien har på sitt oefterhärmliga sätt illustrerat texterna och även gjort omslagsbilden.
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789185527298
- Titel
- Småländska ord & läten
- Författare
- Hjortvid, Elisabeth - Kühne, Brigitte - Hydman-Vallien, Ulrica - Smålands akademi
- Förlag
- Artéa Förlag
- Utgivningsår
- 2010
- Omfång
- 109 sidor
- Bandtyp
- Danskt band
- Mått
- 155 x 215 mm Ryggbredd 10 mm
- Vikt
- 273 g
- Språk
- Svenska
