Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Det du inte vet om Vilde

Det du inte vet om Vilde

Inbunden bok. ABC Forlag. 1 uppl. 2019. 194 sidor.

Nära nyskick. Aldrig läst. Utgallrad biblioteksbok. Inplastad.
” Vilde och hennes mamma har flyttat för att komma bort från allt prat. En av de första veckorna i den nya skolan håller Vilde ett föredrag om sin pappa och hans arbete i en nationalpark i Afrika. Hon berättar med stor inlevelse om hans fascinerande arbete med att rädda små, gulliga tigerungar. Hela klassen blir som trollbundna av Vildes föredrag och snart är hon kompis med de coolaste i klassen. Allt är toppen, tills hon en dag hittar en lapp med orden: Det finns inga tigrar i Afrika!

Det du inte vet om Vilde är en berättelse om att vara nästan tretton och ny i klassen. Det är en berättelse om goda och dåliga vänner, balett, stora drömmer, kärlek och svek, sanning och lögn. Men framför allt är det en berättelse om att ha en pappa som inte alls är i Afrika, utan på ett helt annat ställe som ingen får veta något om”

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789176270189
Titel
Det du inte vet om Vilde
Författare
Houm, Nicolai
Förlag
ABC Forlag
Utgivningsår
2019
Omfång
194 sidor
Bandtyp
Kartonnage
Mått
135 x 205 mm Ryggbredd 20 mm
Vikt
322 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Vilde och hennes mamma har flyttat för att komma bort från allt prat. En av de första veckorna i den nya skolan håller Vilde ett föredrag om sin pappa och hans arbete i en nationalpark i Afrika. Hon berättar med stor inlevelse om hans fascinerande arbete med att rädda små, gulliga tigerungar. Hela klassen blir som trollbundna av Vildes föredrag och snart är hon kompis med de coolaste i klassen. Allt är toppen, tills hon en dag hittar en lapp med orden: Det finns inga tigrar i Afrika!   Det du inte vet om Vilde  är en berättelse om att vara nästan tretton och ny i klassen. Det är en berättelse om goda och dåliga vänner, balett, stora drömmer, kärlek och svek, sanning och lögn. Men framför allt är det en berättelse om att ha en pappa som inte alls är i Afrika, utan på ett helt annat ställe som ingen får veta något om.   Nicolai Houm, född 1974, är utbildad journalist och har även gått på författarskola. Han debuterade som författare 2004. När han inte skriver barnböcker eller romaner för vuxna arbetar han som förlagsredaktör.