Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Kejsarens atlas

Kejsarens atlas

Inbunden bok. Albert Bonniers Förlag. 2002. 378 sidor.

Mycket gott skick. Skyddsomslag i gott skick. Omslaget har fina kantlagningar. Toke Winther är på flykt. Via Internet har han arrangerat ett beställningsmord på sig själv och betalat med brodern Kims kreditkort. Och han har förtjänat sitt dödsstraff. Tvillingarna Toke och Kim är båda drömmare. Men medan Toke utbildade sig till framgångsrik arkitekt, blev Kim snickare och båtbyggare, gifte sig med Nina och fick sonen Lasse. Toke har två projekt på gång: att få in Kim i sin firma och att förföra Nina. Trots att Nina kämpar emot inleder de ett stormigt kärleksförhållande, som slutar i katastrof när Kim överraskar dem. Det är nu Toke beger sig ut på sin botgöringsresa.
Ib Michaels nya roman efter Prins (1999) nominerades till Nordiska Rådets litteraturpris. Ett triangeldrama flätas elegant samman med en japansk legend ... (M)

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789100580070
Titel
Kejsarens atlas
Författare
Michael, Ib
Förlag
Albert Bonniers Förlag
Utgivningsår
2002
Omfång
378 sidor
Bandtyp
Kartonnage
Mått
158 x 223 mm Ryggbredd 29 mm
Vikt
735 g
Språk
Svenska
Baksidestext
En dykare var på väg ner mot honom Det var blått i blått, han kunde inte få syn på något. Hon svepte förbi honom, vinkade honom med sig. Han följde efter, kände dykarberusningen ta över. Långt inne i hjärnan ringde en varningsklockaToke Winther är på flykt. Via internet har han arrangerat ett beställningsmord på sig själv och betalat med brodern Kims kreditkort. Och han har förtjänat sitt dödsstraff.Enäggstvillingarna Toke och Kim är båda drömmare. Men medan Toke blev framgångsrik arkitekt och lever ett fritt liv, blev Kim snickare och båtbyggare, gifte sig med Nina och de fick sonen Lasse, nu sju år. Toke har två projekt på gång: dels vill han ha in Kim i sin firma, dels vill han förföra Nina. Trots att Nina kämpar emot inleder de ett stormigt kärleksförhållande, ett passionsdrama som slutar i katastrof när de överraskas av Kim. Tillsammans med sonen flyr Kim ut på havet i en motorbåt och de omkommer i ett flammande inferno i Ninas och Tokes åsyn. Det är nu som Toke beger sig ut på en märklig botgöringsresa. En resa som för honom via Japan till Panama, där han går ombord på en lustjakt, håller på att stryka med vid en dykning och hamnar i ett våldsamt oväder på väg till Påskön, där han ånyo utsätts för ett attentat. Nina försöker förgäves nå honom för att berätta att hon är gravid. När Toke slutligen återvänder hem har en förtvivlad Nina planerat sin hämnd. En pil från ett armborst når sitt offer på en takterrass i centrala KöpenhamnUnder tiden berättar Gunvor Winther, pensionerad domkyrkoorganist och mor till Kim och Toke, en legend från 1600-talet. Det är den japanska myten om shogunen Tokugawa, kejsaren vars atlas visar vägen till den hemliga trädgården, och hans tvillingbror, som är trädgårdsmästare och beskyddas av en kvinnlig samuraj. Denna sänder en dödande pil från sin båge, men tar fel, ser inte skillnad på bröderna.Ib Michaels roman är en historia om kärlek och förlust, om ålderdom och ungdom, men framför allt om den allt överskuggande livslusten. Ett triangeldrama flätas elegant samman med en japansk legend, och det blir på samma gång ett vardagsrealistisk passionsdrama, en framtidsthriller och en klassisk äventyrsberättelse. Det är rasande underhållande och totalt överraskande.Kejsarens atlas var nominerad till Nordiska Rådets litteraturpris.En enorm upplevelse, mogen i sin språkbehandling, modig i sin vilja att beträda minerat område, estetiskt och känslomässigt. Erik Skyum-Nielsen, Information