Kalasgott
Inbunden bok. Natur & Kultur. 1 uppl. 2012. 159 sidor.
Mycket gott skick.
Inlaga i mycket gott skick. Omslag i gott skick.
Fler kokböcker finns tillgängliga att beställa. För att se alla tillgängliga kokböcker går det att klicka på "Ludvigs Bokhandel" i blå text och sedan välja genren "Mat och dryck".
Fler böcker finns tillgängliga att beställa med samfrakt. Bland annat finns det nyare böcker och böcker skrivna av populära författare för cirka 20 kr styck.
För att se alla tillgängliga böcker går det att klicka på "Ludvigs Bokhandel" i blå text. För att se de billigaste böckerna överst på listan går det att byta sorteringsalternativ från "Nyinkommet först" till "Lägsta pris". Det går även att välja genre för att lättare hitta en passande bok.
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789127132665
- Titel
- Kalasgott
- Författare
- Benjaminsson, Jennie
- Förlag
- Natur & kultur
- Utgivningsår
- 2012
- Omfång
- 159 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 0 x 260 mm Ryggbredd 23 mm
- Vikt
- 911 g
- Språk
- Baksidestext
- "Det ska vara roligt att laga läcker och vacker mat! Den enklaste middagen är den godaste, och det är också den maten som jag gärna bjuder mina nära och kära på. Under tiden som köttet sköter sig själv i ugnen kan du sola dig brun eller röd, fixa och trixa med dukning, läsa en mysig bok eller lägga dig i hängmattan med en nyskakad hallondrink i handen. Enkelhet är min bästa middagshemlighet!
Här har jag samlat mina grymmaste recept och delat in dem efter humör, tid och tillfälle. Oavsett om du är medvetslös eller pigg som en duracellkanin, ska äta ensam eller bjuda hem hela tjocka släkten, imponera stort eller bara piffa till vardagen så hoppas jag att du hittar det du söker här. Mitt mål med den här boken har varit att ge nyfikna hemmakockar i alla åldrar den bästa av kokböcker." Jennie Benjaminsson"
"Boken lär knappast bli någon dammsamlare det här är recept att verkligen laga. Enkelhet när den är som bäst!" Allt om Mat
