Your country and preferred language.

Select your country Select language
Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Säker betalning i kassan och 14 dagars returrätt
  • För alla artiklar från samma säljare i samma kundvagn har du enhetsfrakt
Djurens språk - samtal om makt, sex, och barnuppfostran

Djurens språk - samtal om makt, sex, och barnuppfostran

Inbunden bok. Natur och kultur/LT. 1 uppl. 2001. 164 sidor.

Gott skick. Skyddsomslag i gott skick. Ett mindre antal överstrykningar. Illustrerad.

Se gärna även mina många andra annonser för samfrakt. Skickas välpackat och spårbart.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Stöd Bokhjälpen

Förlagsfakta

ISBN
9789127352629
Titel
Djurens språk
Undertitel
Samtal om makt, sex, och barnuppfostran
Författare
Jensen, Per
Förlag
Natur och kultur/LT
Utgivningsår
2001
Omfång
164 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
Höjd 250 mm
Vikt
422 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Det är inte bara vi människor som har ett språk. Även djuren pratar med varandra om saker som makt, kärlek, sex och barnuppfostran. Deras språk är nog så rikt som vårt eget och de kommunicerar på många andra sätt än med ljud.

Hundar sänder dofttelegram till varandra och det finns fiskar som pratar elspråk. Galtar har ett avancerat kärleksspråk när de ska förföra suggor. Under uppvaktningen grymtar galten sin kärleksballad, avsöndrar oemotståndliga dofter och puffar suggan i sidan och på ryggen med trynet.

Författaren tar oss med in i en fascinerande värld. Genom att lära oss det språk som fåglar, fiskar, hundar, katter, hästar och andra djur pratar kan vi faktiskt samtala med dem! Det ger oss möjlighet att glänta på locket till andra arters medvetande och se vad som pågår där. Våra kunskaper kan vi använda till att bättre förstå våra djurs behov och önskemål.

Vi kan lära oss djuren språk men de kan också lära sig vårt. Apor kan prata med hjälp av teckenspråk. En av de mest berömda är gorillan Koko som när hon var 20 år behärskade omkring 1 000 tecken. Koko visar ett närmast skrämmande mänskligt tankesätt och talar ofta om sina känslor och upplevelser. Hon säger att "Gorilla älskar äta gott" och att hon tycker illa om att arbeta.

Boken är särskilt intressant för alla djurvänner, alla som har sällskapsdjur eller arbetar med djur, alla språkintresserade.

Per Jensen är professor i etologi vid SLU i Skara. Han har tidigare givit ut Djurens beteende och Stress i djurvärlden. Han är ordförande i EU-kommissionens vetenskapliga djurskyddskommitté. Hans forskning handlar om hur djuren har förändrats av årtusendens samliv med människor.