Pirat : den oslagbara polishunden
Inbunden bok. Lumio förlag. 1 uppl. 2019. 184 sidor.
Nyskick.
Den här boken handlar om Pirat, Sveriges genom tiderna bästa polishund. Pirats spännande liv 1958-1971 skildras med stor ömhet av Sune Johansson, som var hans arbetskamrat och husse.
Pirats framgångar som spårhund väckte stor beundran och uppmärksamhet i Sverige och utomlands. Och dessutom stor respekt bland bovarna!
Pirats arbetsområde var Boden och Bodens fästning, men han fick även rycka ut till Tornedalen och andra delar av Norrbotten, dit vi får följa honom på omöjliga bovjakter och spårningar av försvunna personer m.m.
?Pirats fantastiska förmåga att alltid ta upp rätt spår övergick mitt förstånd. Mina teorier om spårning ställdes ofta på skam när Pirat gjorde den ena omöjliga insatsen efter den andra.? Berättar Sune Johansson.
En minnessten finns uppsatt i Boden och en nationell skidtävling fick namn efter hunden: Piratrundan. Riks-polisstyrelsen har uppmärksammat Pirats insatser med en monter på museet i Stockholm. Där möts besökarna av skylten: "Den oslagbara polishunden."
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789188615282
- Titel
- Pirat : den oslagbara polishunden
- Författare
- Johansson, Sune
- Förlag
- Lumio förlag
- Utgivningsår
- 2019
- Omfång
- 184 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 148 x 210 mm Ryggbredd 14 mm
- Vikt
- 370 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Pirat hamnade flitigt på löpsedlarna. Både lokalpressen, rikspressen och till och med ett par tidningar i Colombia och Mexico skrev om "den framstående hunden i Boden.
En minnessten uppfördes efter Pirats död på Leråkersberget, norr om Boden och en nationell skidtävling runt Bodens fästning fick namnet efter hunden: Piratrundan.
På minnesstenen finns texten: "Polishunden Pirat * 6.10 1958 + 30.6 1971. Vänskap är att känna lycka i varandras sällskap."
