Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Kristens resa (senaste svenska översättningen)

Kristens resa (senaste svenska översättningen)

Inbunden bok. Artos & Norma Bokförlag AB. 2006. 216 sidor.

Nära nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick. Synnerligen fint exemplar av en av världslitteraturens tidiga klassiker daterad ända tillbaka till 1670-talet. Brukar framför allt anses vara ett av de allra förnämsta andliga verken i världslitteraturen.

Fina svartvita illustrationer av den engelska 1800-talskonstnären Fredric Barnard. Denna bok är inte svår att finna till lågt pris i andra billigare upplagor men ofta i dåligt skick. Denna upplaga är i skrivande stund den utan tvekan finaste. Spår av liten prislapp på bokens baksida.

S 250927

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789175802633
Titel
Kristens resa
Författare
John Bunyan
Förlag
Artos & Norma Bokförlag AB
Utgivningsår
2006
Omfång
216 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
145 x 215 mm
Språk
Svenska
Baksidestext
Kristens resa - Från denna världen till den kommande

Kristens resa, som utkom 1678 i England, är ett av världslitteraturens mest översatta och spridda verk. Den är framförallt ett andligt storverk. I allegorins form skildras Kristen som flyr från Fördärvets stad, råkar i jätten Förtvivlans klor och kämpar med vidundren i Dödsskuggans dal, för att slutligen nå den strålande Himlastaden. Kristens resa är en bok för hela livet – från vaggan till graven. Den djupnar med åren och lyfter blicken mot det Himmelska målet. Här föreligger den nu i en trogen och lättläst nyöversättning av Carl Henrik och Ulla Rehnström