Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Alla mina systrar

Alla mina systrar

Pocketbok. Månpocket. 2007. 441 sidor.

Nyskick. ENGLAND. Det är tiden kring förra sekelskiftet och systrarna Maclise, döttrar till en förmögen fabrikör i Sheffield, drömmer om framtiden.

Den söta Iris önskar sig ett bekvämt liv med en passande make, Eva planerar för konststudier i London, Marianne drömmer om den stora kärlek.

Bara Clemency kommer att stanna kvar i familjens hägn för att sköta om den hypokondriska modern.

Men när första världskriget bryter ut förändras villkoren drastiskt och systrarnas liv tar helt andra och oväntade vägar.

I en omvälvande och händelserik tidsperiod får läsaren följa de fyra systrarna och deras spännande och mycket olika livsöden...

Brett upplagd, händelserik, fylld av kärlek, sorg och dramatik - "Alla mina systrar" är en oavbrutet underhållande roman.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789170015229
Titel
Alla mina systrar
Författare
Lennox, Judith
Förlag
Månpocket
Utgivningsår
2007
Omfång
441 sidor
Bandtyp
Pocket
Mått
110 x 178 mm Ryggbredd 28 mm
Vikt
252 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Judith Lennox skriver så fängslande att det sliter i hjärterötterna. Daily MailDet är tiden kring förra sekelskiftet och systrarna Maclise i Sheffield drömmer om framtiden. Som döttrar till en välbärgad företagare borde framtiden med man och barn vara utstakad. Men flickorna Maclise väver olika drömmar: den vackra Iris önskar sig ett bekvämt liv med en lämplig make, Eva planerar för konststudier och ett bohemiskt liv med spännande vänner i London, Marianne fantiserar om Den stora kärleken som varar livet ut. Bara Clemency har inga särskilda planer, hennes lott tycks bli att bo hemma och vårda deras sjukliga mor.När första världskriget bryter ut förändras villkoren drastiskt och verkligheten sopar undan alla drömmar. Snart skils systrarna Maclises vägar och deras liv går i nya, ofta oväntade, riktningar.Läsaren får följa de fyra systrarna från den engelska industristaden och Londons bohemiska värld till slagfältens Frankrike och Ceylons teplantager. Brett upplagd, händelserik, fylld av kärlek, sorg och dramatik Alla mina systrar är en oavbrutet underhållande roman. boken har allt, kärlek, romantik, fattigdom och rikedom, sorg och dramatik. Skaraborgs Allehanda