Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Calles knasiga sommarlov

Calles knasiga sommarlov

Inbunden bok. Warga Förlag. 1 uppl. 2018. 63 sidor.

Nära nyskick. Sanna har själv drabbats av utmattningssyndrom för några år sedan och denna erfarenhet har hon nog använt sig av i denna bok där huvudkaraktärens mamma har samma sjukdom. Huvudpersonen Calle har det nämligen inte lätt, med en mamma som ställer mjölken i badrummet och toarullarna i kylskåpet. Hon orkar ingenting. Pappa har inget arbete, vilket gör att familjen inte har det särskilt gott ställt, men han kämpar på ändå och försöker hålla alla på gott humör. Så finns det godhjärtade farmor och storasyster Wilma som är som tonåringar är mest. Wilma tror att det här kommer att bli det värsta sommarlovet någonsin, utan pengar och med en trött mamma. Men så ärver familjen en rosa liten husvagn och bestämmer sig för att ge sig ut på äventyr. Och detta blir upptakten på inte bara en spännande resa, utan också på en knasig och alldeles underbar sommar.

Den här boken har flera lager. Den kan läsas som en rolig sommarlovsskildring med camping, cirkus och andra roligheter. Men den kan också läsas som en skildring av en familj med dålig ekonomi och där en familjemedlem har utmattningssyndrom, vilket går ut även över de andra familjemedlemmarna. Med tanke på hur många i Sverige som är drabbade av detta idag så är det bra att det även skildras i litteraturen. Och man kan ju applicera Calles situation på annat också. Det finns många som kan känna igen sig i hur Calle har det. Eller som kan behöva läsa om att andra kan ha det svårt, för att få perspektiv. Därför är detta också en bra högläsningsbok i skolan, den kan ge perspektiv. Alla kan inte åka utomlands eller till landet på sommarlovet. Eller ens åka på bio på helgerna. Boken är ganska kort och lättläst, men innehåller som sagt också en del att prata kring om man vill.

Boken är lätt kantstött och har mindre skavanker på fram och baksida. Det förekommer också en mindre mängd "hundöron". Utöver det inga skadade sidor eller klotter. Sparsamt använd och nästintill nyskick. Söker ett kärleksfullt hem där den får fortsätta att komma till användning!

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789188471536
Titel
Calles knasiga sommarlov
Författare
Juhlin, Sanna
Förlag
Warga Förlag
Utgivningsår
2018
Omfång
63 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
156 x 217 mm Ryggbredd 11 mm
Vikt
250 g
Språk
Svenska
Baksidestext
"Calle har det inte lätt. Mamma ställer mjölken i badrummet och toarullarna i kylskåpet. Hon är sjukskriven för utmattning. Och pappa har inget arbete men försöker hålla alla vid gott humör. Pengar saknas det alltid, även om farmor kommer till dem och lagar middag på söndagarna.
Det här kommer att bli värsta sommarlovet någonsin skriker Calles storasyster. För hur kul kan man ha utan pengar eller med en trött och känslig familjemedlem?
Men så en dag får familjen ett besked om att gamla farbror Bengt har kolat vippen och lämnat efter sig ett testamente. De kommer att få ärva något efter honom. 

Detta blir upptakten till en knasig sommar och en spännande resa.