Satirer
Inbunden bok. Wahlström & Widstrand. 1 uppl. 2004. 221 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i gott skick.
Romaren Juvenalis, född strax före år 70 är den som gav order "satir" dess moderna innebörd. Det är tvivelaktigt om hans satir någonsin blivit överträffad. Hans satirer, som oförblommerat skildrar olika skikt av det romerska samhället, utkom i fem böcker fram till ca år 130.
Fint skick med smärre spår av bruk. Skyddsomslaget lite allmänt nött. Recensionsexemplar stämplat i rött i övre snittet. Inlagan ren och fin.
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789146204398
- Titel
- Satirer
- Författare
- Juvenalis, klassiker
- Förlag
- Wahlström & Widstrand
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 221 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 139 x 232 mm Ryggbredd 21 mm
- Vikt
- 464 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Romaren Juvenalis (ca 60-127 e.Kr.) är kanske världens främste satiriker. Satirerna kom ut i fem böcker, men var på sin tid inte särskilt populära. Kanske berodde det på Juvenalis frispråkighet om Roms moraliska förfall och hans gliringar åt både greker, romerska patricier och transvestiter, något som inte alls uppskattades av kejsare som Hadrianus och Marcus Aurelius. Tidsmässigt utspelar sig satirerna mellan år 81 och 96 och de anses allmänt som en utmärkt kunskapskälla till den tidens samhälle. Bengt Ellenberger har bland annat översatt Augustinus och Plinius.
