Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Luftslavar

Luftslavar

Pocketbok. Norlen & Slottner. Första uppl. 2017. 493 sidor.

Mycket gott skick. Författardedikation med en Smiley

Numrerat exemplar 000169

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789188503206
Titel
Luftslavar
Författare
Bergman, Karl-Henrik
Förlag
Norlén & Slottner
Utgivningsår
2017
Bandtyp
Häftad
Språk
Svenska
Baksidestext
Karl-Henrik Bergman har med debutromanen Luftslavar förverkligat sin pojkdröm: att bli flygare och författare. Som värmlänning förvaltar han landskapets berättartradition, inspirerad av ett liv som yrkespilot i internationell luftfart. Som före detta journalist på SVT har han även utvecklat förmågan att notera och återge händelserna i vår värld. Karl-Henrik är nu ”Pilotus Emeritus” och ägnar hela sin tid åt författarskapets vedermödor.
Chefsflygvärdinnan Lisas död i en varuhiss på Arlanda är upptakten till en historia som innehåller allt – från en flygkrasch, knark och sex till öm romantik. Men framför allt handlar det om människor, om piloter och flygvärdinnor. Och läsaren får även lära känna en asylsökande egyptier och en medlem i Hells Angels. Allt vävs ihop i en miljö som är okänd för de flesta – passagerarflygets.
Varje dag görs omfattande prioriteringar. Mängder av beslut fattas – och ibland blir misstag ödesdigra…
Western Airways AB består av människor med drömmar så starka att de omedvetet blir slavar under dem.
En skön feel-good-roman där många trådar och ett färgstarkt persongalleri knyts ihop på ett kreativt och spännande sätt.