Far och dotter - mor och son : Om att bli fri från faders och moderskomplex och finna en egen identitet
Pocketbok. Natur & Kultur Allmänlitteratur. 1 uppl. 1998. 271 sidor.
Gott skick.
Omslaget är lite nött i kanterna och har spår av en prislapp på framsidan. En genomskinlig knappt synlig fuktfläck i övre hörnet av framsidan och de första trettio sidorna (något buckliga, men inte så det stör läsningen). I övrigt fin.
Kolla gärna mina övriga annonser! Samma frakt gäller oavsett hur många man köper av samma säljare.
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789127072657
- Titel
- Far och dotter - mor och son : Om att bli fri från faders och moderskomplex och finna en egen identitet
- Författare
- Kast, Verena
- Förlag
- Natur & Kultur Allmänlitteratur
- Utgivningsår
- 1998
- Omfång
- 271 sidor
- Bandtyp
- Vikt
- 150 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Vad innebär det att bli en självständig man eller kvinna?
Frågan diskuteras i Far och dotter–mor och son av den jungianska analytikern Verena Kast. Hon utgår från de laddade bilder och föreställningar i det omedvetna som vi har av våra föräldrar, s k moders- och Faderskomplex. Så länge de är obearbetade hämmar de våra liv, oavsett om relationen till vår mor och far är bra eller dålig. Genom sagor, fallbeskrivningar och Franz Kafkas brev till fadern visar Verena Kast pä ett övertygande sätt hur avgörande dessa komplex är för en människas utveckling. Hon pekar samtidigt på möjligheterna för var och en att bearbeta sina komplex och därmed hitta fram till en egen, sann identitet.
Boken vänder sig till alla som oavsett inriktning är intresserade av personlig utveckling. Psykologer, psykoterapeuter och psykoanalytiker kan ha särskild nytta av den i sin yrkesutövning.
Översättning Margareta Wentz Edgardh
