Grönt är skönt. Av gräs och mossa, blommor och löv, vidjor och vass.
Häftad bok. Hemslöjdens förlag. 1 uppl. 1996. 80 sidor.
Mycket gott skick. Slöjd av blomsterkransar, gräskronor, lönnlövskorgar, ris- och mossamattor, kvastar, borstar, vasshus, gräsdjur, vassflöjter, sälgpipor och mycket mer. SÅDANT kan man göra. Rik idébok, annars kulturhistorisk folkkonst. Rikt illustrerad. Mjukband. Kvadratisk 8:o. 230x210x7 mm. 270 g. Välvårdat och fint ex, ej ägarnamn. [6301]
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789197251624
- Titel
- Grönt är skönt
- Författare
- Katarina Ågren - Lena Nessle - Britt-Mari Hellgren - Margareta Svahn - Karin Holmberg - Kerstin Lychou - Kim Orheden - Antoinette Bäckström
- Förlag
- Hemslöjdens förlag
- Utgivningsår
- 1996
- Omfång
- 80 sidor
- Bandtyp
- Häftad
- Mått
- 210 x 230 mm Ryggbredd 7 mm
- Vikt
- 266 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Att se blommor, lyssna till lövens prassel och sätta näsan i vädret och dra in lukterna från naturens grönska är en stor glädje. Vi lockas att plocka, binda, pryda, göra något av allt det vackra.
Det är skönt att få sätta sina nakna sommarfötter på en mjuk matta av grön björnmossa. Att binda en liten korg av doftande gräs eller en prunkande krona till festen. Att binda kransar och kröna en barnkung med gyllene lönnlöv. Att tälja en visselpipa av rönn med barnen, eller avlocka ett vassrör dess toner. Den nyttige gör sig en kråkriskvast och en matta av björkris att slita på.
Det finns så mycket att njuta av och ta vara på i skogen, på ängen och i strandens vassruggar. En del av blomstertiden kan vi bevara, annat njuter vi av för stunden och minns görandets glädje.
Grönt är skönt vill inspirera i nuet och minna om gammeltidens kunskaper om vad man kunde göra av naturens gåvor.
