Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Utmaningen

Utmaningen

Inbunden bok. Höganäs : Wiken/Bokorama. 1984. 257 sidor.

Gott skick. Det finns ett litet jack i ryggen på boken
Louis L'Amour, egentligen Louis Dearborn LaMoore, född 22 mars 1908 i Jamestown, North Dakota, död 10 juni 1988 i Los Angeles, Kalifornien, var en amerikansk författare som skrev under namnen Louis L'Amour, Jim Mayo och Tex Burns.
L'Amours skrev huvudsakligen västernromaner, men 1987 utgavs science fiction-romanen The haunted mesa.

Sammanlagt utgav L'Amour 129 böcker översatta till över 30 språk och 2014 hade mer än trehundratjugo miljoner böcker av Louis L'Amour sålts[

Tom Chantry bar ingen pistol och önskade ingen skada. Franska Williams var en hänsynslös boskapsman mer än villig att använda sitt vapen. Men Tom behövde Williams för att hjälpa honom driva en flock norrut till Dodge. När de tillsammans begav sig ut på en stig levande med fara, mötte den mjuka Chantry och hårt bitna Williams stormar, förräderi och indiska attacker. Nu har mannen som vissa kallar en fegis och mannen som många kallar en mördare inget annat val än att lita på varandra med sina liv - för båda har fiender och båda förföljs av ett våld från det förflutna.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish Stöd Bokhjälpen

Förlagsfakta

ISBN
9789170241734
Titel
Utmaningen
Författare
L'Amour, Louis - Gällmo, Gunnar
Förlag
Höganäs : Wiken/Bokorama
Utgivningsår
1984
Språk
Svenska