Tänkande som beräkning - - en inledning till data- och kognitionsvetenskap
Häftad bok. Studentlitteratur AB. 1 uppl. 1999. 155 sidor.
Nära nyskick. Boken behandlar bl.a. begreppen kognition, program, algoritm, beräkning, komplexitet, digitalitet, programmeringsmetodik, problemlösning, datatyp, implementation och gränssnitt. Den diskuterar också informationsteknikens användning och potential och dess betydelse för samhället. Den vänder sig till alla som är intresserade av informationssamhället och förhållandet mellan den moderna informationstekniken och människors sätt att tänka och agera.
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789144012780
- Titel
- Tänkande som beräkning - - en inledning till data- och kognitionsvetenskap
- Författare
- Lars-Erik Janlert
- Förlag
- Studentlitteratur AB
- Utgivningsår
- 1999
- Omfång
- 155 sidor
- Bandtyp
- Häftad
- Vikt
- 200 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Boken behandlar bl.a. begreppen kognition, program, algoritm, beräkning, komplexitet, digitalitet, programmeringsmetodik, problemlösning, datatyp, implementation och gränssnitt. Den diskuterar också informationsteknikens användning och potential och dess betydelse för samhället.
Den vänder sig till alla som är intresserade av informationssamhället och förhållandet mellan den moderna informationstekniken och människors sätt att tänka och agera.
