Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Maran

Maran

Häftad bok. Kolik Förlag. 1 uppl. 2011. 145 sidor.

Nyskick. Lina Neidestams suggestiva stil är både trolsk och oerhört cool. Det är vacker, intelligent och feministisk folktroporr." Isabelle Ståhl, Nöjesguiden. Nora hyr en fäbodvall i mörkaste Norrland för att skriva den stora generationsromanen. Men sommaren blir inte riktigt som hon tänkt sig. Lappsjukan och skrivkrampen blir för svår. Maran är ett lustfyllt serieäventyr fyllt av kåta kolare, hejdlösa huldror och värmländska varulvar, allt skildrat med skamlös humor och berättarglädje. En modern myt och burlesk bildorgasm för storstadens sagotörstande massor.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789186509088
Titel
Maran
Författare
Lina Neidestam
Förlag
Kolik Förlag
Utgivningsår
2011
Omfång
145 sidor
Bandtyp
Häftad
Mått
155 x 225 mm Ryggbredd 13 mm
Vikt
406 g
Språk
Svenska
Baksidestext
"Lina Neidestams suggestiva stil är både trolsk och oerhört cool. Det är vacker, intelligent och feministisk folktroporr." Isabelle Ståhl, Nöjesguiden

Nora hyr en fäbodvall i mörkaste Norrland för att skriva den stora generationsromanen. Men sommaren blir inte riktigt som hon tänkt sig. Lappsjukan och skrivkrampen blir för svår och om nätterna skymtar skuggan av en mystisk gestalt i spegeln. Snart dras hon med i en vild häxritt där folksagornas väsen vaknar till liv, och gränsen mellan dröm och skrivmaskin suddas ut. Samtidigt viskar byborna om att en mara hemsöker trakten.

Maran är ett lustfyllt serieäventyr fyllt av kåta kolare, hejdlösa huldror och värmländska varulvar, allt skildrat med skamlös humor och berättarglädje. En modern myt och burlesk bildorgasm för storstadens sagotörstande massor.

Lina Neidestam är född 1984 och bosatt i Stockholm. Hennes seriefigur Zelda har gjort succé i Metro, City, Situation Sthlm och Nemi. Hon har Sveriges mest lästa serieblogg och debuterade i bokform med Zelda 2009. Maran är del 2 i Femisex, Kolik förlags bokserie för för feministisk erotik, som startade med Drift 2007.