Your country and preferred language.

Select your country Select language
Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Säker betalning i kassan och 14 dagars returrätt
  • För alla artiklar från samma säljare i samma kundvagn har du enhetsfrakt
I skymningslandet

I skymningslandet

Inbunden bok. Rabén & Sjögren. 1 uppl. 1994. 43 sidor.

Mycket gott skick. Inlagan och pärmens spänst vittnar att boken är oläst. Pärm med knappt märkbara spår från förvaring.
Som nyskick förutom gåvoskrift på titelsida.
PS!
Som uppmuntran till yngre att läsa och använda böcker ger jag rabatt, exkl. frakt, på böcker under fliken barn/ungdom på min sida. Fr. m. 3 annonser = 10%. fr. m. 7 annonser = 15 %.

Säljare: Cont Ainér

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Stöd Bokhjälpen

Förlagsfakta

ISBN
9789129628319
Titel
I skymningslandet
Författare
Lindgren, Astrid
Förlag
Rabén & Sjögren
Utgivningsår
1994
Omfång
42 sidor
Bandtyp
Kartonnage
Mått
175 x 240 mm, Ryggbredd 8 mm
Vikt
258 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Jag ska aldrig glömma när herr Liljonkvast hämtade mig första gången. Det knackade på rutan. En mycket liten herre i rutig kostym och hög hatt kom in genom fönstret. 'Mitt namn är herr Liljonkvast'', sa han, 'jag trippar omkring lite varstans på fönsterblecken för att se om det inte finns några barnsom vill följa med till Skymningslandet. Kanske du vill det?' Om jag vill!

Han tog mig i handen, och sen flög vi. Ja, vi flög, i den lenablåa skymningen. Över Djurgårdens ekar och högt över staden där ljusen börjar tändas i alla hem... Nu kommer herr Liljonkvast och hämtar mig varje dagtill Skymningslandet. Det är så härligt! Det gör ingenting alls om man har ont i ett ben. 'Spelar ingen roll', säger Liljonkvast, 'spelar ingen roll iSkymningslandet!'