Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
När lilla Ida skulle göra hyss

När lilla Ida skulle göra hyss

Inbunden bok.

Nyskick. Emil i Lönneberga - Astrid Lindgrens älskade berättelse om Emil och hans hyss på Katthult. | Rabén & Sjögren, Utg. 2023 | Förlagsband. 4:o (215x275 mm)

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789129741483
Titel
När lilla Ida skulle göra hyss
Författare
Lindgren, Astrid
Förlag
Rabén & Sjögren
Utgivningsår
2023
Omfång
32 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
215 x 275 mm Ryggbredd 10 mm
Vikt
360 g
Språk
Svenska
Baksidestext
På gården Katthult i Lönneberga bodde Emil och hans lillasyster Ida. Emil gjorde hyss nästan varje dag så han satt för det mesta i snickarboden, och det hade han faktiskt ingenting emot. Men lilla Ida fick aldrig sitta där. Då gjorde hon ett hyss så hemskt att till och med Emil blev ängslig. Men inte hamnade Ida i snickarboden för det. Det gjorde Emil. Så orättvist kan det vara här i världen.

Astrid Lindgrens berättelser om småländska Emil är älskade av generationer av läsare. Här kommer de i nya utgåvor, med Björn Bergs klassiska illustrationer.