Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Sven Fristedt - mästare i mönster

Sven Fristedt - mästare i mönster

Inbunden bok. Carlsson. 2025.

Nyskick. Förlagsny. Oläst. /// Att kliva in i Sven Fristedts formvärld är att göra en tidsresa genom Sveriges moderna textilhistoria, det är en ren njutning att få dyka ner i hans mönsterskatt , skrev konstkritikern Carolina Söderholm i Sydsvenskan när Fristedt ställdes ut på Kulturen i Lund 2023 2024. Konstnären är född 1944 och har sedan 20-årsåldern varit flitigt verksam. Han är en av vår tids mest produktiva och uppskattade formgivare inom textil industridesign, för uppdragsgivare som Ikea, Borås Wäfveri m.fl.

Hans aktivitet har satt spår och igenkänning i form av gardiner, soffor, dukar, påslakan m.m. i många svenska hem. Under 1960- och 1980-talen exporterades tyger med hans mönster över hela världen. Det finns nu ett ökande intresse för Fristedts arbeten. Detta har resulterat i denna läckra och färgsprakande bok. Här får läsaren följa konstnärens liv och skapande i kvalificerade texter och ett rikt bildmaterial. Allt från barndomen i sexbarnsfamiljen i gårdshuset på Östermalm till en modern lägenhet i Hjorthagen. Redan som fyraåring, i farfar arkitektens knä, fattade han tycke för mönster, inte raka streck.

Han mötte tidigt Astrid Sampe och Viola Gråsten på NK. Han gick på Konstfack och Beckmans. Så småningom blev hans första mönster Plexus på Ljungbergs Textil i Floda. Han besökte Italien och inledde även ett långvarigt samarbete med Borås Wäfveri. Hans bana är lång och varierad.

Om författaren

Anna Lindqvist är intendent på Kulturen i Lund och författare. Marie Odenbring Widmark, författare, medverkar. Även hon med museibakgrund.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789189826854
Titel
Sven Fristedt - mästare i mönster
Författare
Lindqvist, Anna
Utgivningsår
2025
Bandtyp
Inbunden
Språk
Svenska