Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
En resa till Arcturus

En resa till Arcturus

Häftad bok. Hastur förlag. 1 uppl. 2024. 315 sidor.

Nyskick.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789186835996
Titel
En resa till Arcturus
Författare
Lindsay, David
Förlag
Hastur förlag
Utgivningsår
2024
Omfång
315 sidor
Bandtyp
Häftad
Mått
145 x 205 mm Ryggbredd 25 mm
Vikt
450 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Den skotske författaren David Lindsays (1876-1945) roman "En resa till Arcturus" (1920) räknas idag som ett mästerverk och en av de stora klassikerna inom science fiction och fantasy.

Kritikern och författaren Colin Wilson utnämnde "En resa till Arcturus" till ”1900-talets främsta roman”. Berättelsen och dess filosofiska innehåll utgjorde ett centralt inflytande på C.S. Lewis rymdtrilogi; J.R.R. Tolkien har hyllat boken och Clive Barker har kallat den för ”ett extraordinärt verk [...] fullkomligt magnifikt”.

Maskull, en man som längtar efter äventyr, accepterar efter en otäck seans en inbjudan från den gåtfulle Krag, en bekant till Maskulls vän Nightspore, att färdas till Tormance; en imaginär planet som kretsar kring stjärnan Arcturus. De tre ger sig av i ett kristallskepp från ett övergivet observatorium i Skottland, men när Maskull vaknar efter den långa resan upptäcker han till sin förfäran att han är ensam. Härmed inleder han sin farofyllda upptäcktsresa – som kommer att innehålla många fantastiska och skrämmande möten – i en desperat jakt för att finna meningen med livet, och dess förhållande till det onda och det goda.

Här presenteras den för första gången på svenska, i översättning av Erik Carlquist och med ett initierat förord av Per Klingberg.