Tolv böcker om lantbruk : en tvåtusenårig romersk lantbrukslära ; Samt Liv, lantbruk och livsmedel i Columellas värld - Tolv artiklar av nutida svenska forskare
Inbunden bok. Kungl. Skogs- och Lantbruksakademien. 1 uppl. 2009. 671 sidor.
Nära nyskick. Skyddsomslag i mycket gott skick. Fint exemplar! KÖP FLERA BÖCKER TILL SAMMA FRAKTPRIS. Tryck på säljare: Tabermans böcker nedan och se utbudet !
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789185205776
- Titel
- Tolv böcker Om lantbruk - en tvåtusenårig romersk lantbrukslära
- Författare
- Columella, Lucius Junius Moderatus
- Förlag
- Kungl. Skogs- och Lantbruksakademien
- Utgivningsår
- 2009
- Omfång
- 671 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 0 x 250 mm Ryggbredd 49 mm
- Vikt
- 1658 g
- Språk
- Baksidestext
- Columellas "Tolv böcker om lantbruk" presenteras här för första gången på svenska. Hans kunskaper tillämpas i många fall fortfarande, inte minst är hans kunskaper om växter och deras användning imponerande. Förutom växtodling och husdjursskötsel beskriver Columella även trädgårdsskötsel, biodling, vinodling och hantering av livsmedel. Hans breda kunskaper gör boken läsvärd för alla som är intresserade av romarrikets historia, men även för dem som är verksamma i i dagens lantbruk. För att öka förståelsen för Columellas text har den satts in i sitt sammanhang innehåller boken även tolv artiklar som är specialskrivna av ämnesexperter. Här finns även ett sak- och innehållsregister, samt ett utförligt växtnamnsregister. Välkommen att läsa Columellas bok - ja, nästan höra honom berätta - om lantbrukandet möjligheter och svårigheter för nästan 2000 år sedan!
