Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Boken om Yoga

Boken om Yoga

Inbunden bok. Ica Bokförlag. 2 uppl. 2003. 192 sidor.

Mycket gott skick. Yoga boken utöver det vanliga. Pionjär då det gäller yoga i västerlandet och grundare av the international Sivanada Yoga Vedanta Centres. Det finns program och bild för nybörjaryoga, gravidyoga, barn och äldre och avancerad yoga. Kost , avslappning, meditationstekniker. Allt du behöver kunna och vill veta om yoga.

Bruksslitage på framsidan.

Se gärna mina övriga annonser med liknande böcker, Samfraktar

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789153423867
Titel
Boken om Yoga
Författare
Lucy Lidell
Förlag
Ica Bokförlag
Utgivningsår
2003
Omfång
192 sidor
Bandtyp
Inbunden
Vikt
690 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Det här är en klassisk yogabok, som innehåller allt man behöver veta för att utöva yoga på rätt sätt. Boken vänder sig både till nybörjare och avancerade. I Grundprogrammet beskrivs de klassiska yogaställningarna och det finns ett särskilt program för nybörjare, som man bygger vidare på allteftersom man avancerar. Det finns även program för särskilda fysiska tillstånd, t.ex. för gravida, liksom för barn och äldre. Dessutom tillkommer speciella kapitel om avslappning, andning, kost och meditation.
  I Yogaställningar och varianter hittar man mer avancerade övningar och meditationstekniker med mera, som kan användas när man hållit på med yoga under en längre tid. Boken är en reviderad utgåva. Ca 55 färgfoton, teckningar i två färger på alla övningar, ett antal småbilder i färg och sv/v.