Funnen
Inbunden bok. Siljans Måsar Förlag. 1 uppl. 2013. 256 sidor.
Mycket gott skick. Fristående fortsättning på Älskad. Valter var tillbaka i Stockholm efter tre decenniers kringresande liv i världen som fotograf. Han skulle vara med på begravningen av en kvinna som han inte kände, men som efterlämnat ett arv till honom. När han promenerade mot Skanstull tänkte han på sina gamla vänner, Mia och Kåge, från studietiden i Uppsala. Var fanns de nu, var de fortfarande präster? Själv hade han ju valt att hoppa av vid sin prästvigning.
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789186799656
- Titel
- Funnen
- Författare
- Oftedal, Ma
- Förlag
- Siljans Måsar Förlag
- Utgivningsår
- 2013
- Omfång
- 256 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 135 x 210 mm Ryggbredd 21 mm
- Vikt
- 470 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Boken tar upp hur andligheten kom till Sverige på 1600-talet och hur motarbetad denna tro har blivit i alla tider.
”Valter var tillbaka i Stockholm efter tre decenniers kringresande liv i världen som fotograf. Han hade flytt huvudstaden efter flera dramatiska händelser men var nu hitkallad för att närvara vid en begravning på Skogskyrkogården. Valter kände inte den avlidna kvinnan men av någon anledning hade hon efterlämnat till honom ett arv. När han promenerade mot Skanstull tänkte han på sina gamla vänner, Mia och Kåge, från studietiden i Uppsala. Var fanns de nu, var de fortfarande präster?
Två timmar kvar. Valter kände obehag inför ceremonin, han hatade allt som hade med döden att göra. Men nyfikenheten om vad arvet innebar var större. Ikväll skulle han vara tillbaka i Köpenhamn, om nu inget oförutsett hände.”
