Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Aftonflykter

Aftonflykter

Pocketbok.

Nyskick. En gripande berättelse om en kvinna som lär sig om sig själv genom att tillbringa tid med en hök. | Brombergs, Utg. 2022 | Pocket. 8:o (111x181 mm)

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789178092543
Titel
Aftonflykter
Författare
Macdonald, Helen
Förlag
Brombergs
Utgivningsår
2022
Omfång
303 sidor
Bandtyp
Pocket
Mått
111 x 181 mm Ryggbredd 22 mm
Vikt
165 g
Språk
Svenska
Baksidestext
"Djur finns inte för att lära oss saker, men det är vad de alltid gjort. Men allra mest lär de oss vad vi vet om oss själva."

Helen Macdonald erövrade världen med sin originella H som i hök, en gripande berättelse om en ung kvinna som tillbringar ett sorgens år i skogen tillsammans med en hök. Boken har belönats med många priser och blivit en bästsäljare världen över.

I Aftonflykter skildrar Helen Macdonald djurens och människans skilda världar. Vi blir påminda om att vi är långt ifrån ensamma på vår planet; naturen är en oerhört rik värld, som vi knappt vet något om.

Aftonflykter är en inspirerande bok om hur vi med djurens hjälp kan förstå mer om oss själva. Gripande och rakt, personligt och politiskt, visar Helen Macdonald att hon är en av världens bästa naturskildrare idag.

En lättillgänglig och välskriven bok med drabbande aktualitet.

"En av de märkvärdigaste böcker jag har läst."
Ingalill Mosander om H som i hök, Go´kväll, SVT