Gudfadern
Pocketbok. Norstedts Pocket. 9 uppl. 2002. 393 sidor.
Gott skick.
Märken från hantering utvändigt. Invändigt i väldigt fint skick. Namnad på insidan av främre pärm.
När du handlar böcker av mig:
* Jag skickar ditt paket spårbart med Schenker eller Postnord. Du får ett försändelsenummer och kan följa paketets väg.
* Enhetsfrakt innebär att du kan köpa flera böcker av mig samtidigt utan att fraktkostnaden förändras. Jag har många annonser på Bokbörsen: klassisk och modern skönlitteratur, lyrik och dramatik, facklitteratur, barnböcker och kurslitteratur.
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789172633001
- Titel
- Gudfadern
- Författare
- Mario Puzo
- Förlag
- Norstedts Pocket
- Utgivningsår
- 2002
- Omfång
- 393 sidor
- Bandtyp
- Vikt
- 208 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- I Gudfadern tar Mario Puzo med oss in i Maffians våldsamma gemenskap och dess gängkrig. Han berättar om prövningar genom vapen och tortyr och om den sällsamma vänskapen inom maffian.
Gudfadern är Maffiabossen Vito Corleone, som gör allt för att utöka och behålla sin makt. Han är en vänlig man, en förstående man, en rättvis man – och den farligaste gängledaren inom Cosa Nostra. Från ett fort på Long Island styr han sitt imperium av tyranner, utpressare och mördare. Han erbjuder sin vänskap (som ingen vågar avböja), han rättar till fel (inte ens mord är ett för högt pris för ”rättvisa”) och hans inflytande genomsyrar hela det amerikanska samhället, från den patrullerande polisen till nationens mäktigaste män.
Mario Puzo introducerar ett fantastiskt galleri av män och kvinnor och återskapar Maffians feodala värld som exploderar till liv i denna våldsamma, passionerade krönika. Det är en trollbindande historia, skriven med en genuin kunskap om miljöerna och med en mästerlig berättarmetod.
