Sodomsäpplet
Pocketbok. Norstedts. 2016. 246 sidor.
Gott skick. Förord av Johan Hilton. "Året är 1968 och Bengt Martin har just skrivit en av 1900-talets modigaste romaner. 'Sodomsäpplet' handlar om Joakim som lever ett dubbelliv: det ensamma livet med modern som han hela tiden är på sin vakt inför, och livet med den tio år äldre Nick som tycker att Joakim är för komplicerad. Joakim tvingas in i ohållbara lögner och känner sig ständigt iakttagen. Han klarar inte sitt liv längre. Och Nick vågar inte fortsätta förbindelsen och lämnar honom... Boken utkom första gången 1968, då homosexualitet fortfarande klassades som en sjukdom. Nu ges den ut igen, med ett nyskrivet förord av Johan Hilton".
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789113077017
- Titel
- Sodomsäpplet
- Författare
- Martin, Bengt
- Förlag
- Norstedts
- Utgivningsår
- 2017
- Omfång
- 245 sidor
- Bandtyp
- Mått
- 110 x 178 mm Ryggbredd 16 mm
- Vikt
- 138 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Sodomsäpplet handlar om Joakim, sexton år, som lever ett dubbelliv: det ensamma livet med modern som han hela tiden är på sin vakt inför, och livet med den tio år äldre Nick som tycker att Joakim är för komplicerad.
Joakim tvingas in i ohållbara lögner och känner sig ständigt iakttagen. I ett desperat försök att "bli normal" misslyckas han i ett närmande till flickan i gårdsrummet, Maria.
Sodomsäpplet utkom första gången 1968, under den tid då homosexualitet fortfarande klassades som en sjukdom. Nu ges den ut igen, med ett nyskrivet förord av Johan Hilton.
