Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Leonardo da Vinci. En mästares liv och verk
Leonardo da Vinci. En mästares liv och verk Leonardo da Vinci. En mästares liv och verk

Leonardo da Vinci. En mästares liv och verk

Inbunden bok. Albert Bonniers Förlag. 2007. 66 sidor.

Nära nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick. Tvärformat 28 x 31 x 4 cm Vikt 1.785 g.
Inbundet brunmelerat förlagsband i papperskassett dekorerad med Nattvarden. Boken är en illustrerad berättelse i vacker layout om den italienske konstnären, universalgeniet och uppfinnaren Leonardo di ser Piero da Vinci (1452-1519), med unika teckningar och foton både i sv/v och färg, 30 dokument i faksimil placerade i kuvert och pappersfack. Engelska originalets titel: The Treasures of Leonardo da Vinci. Översättning till svenska: Hans Dahlberg. // Bilderna avser den aktuella boken. Utnyttja gärna inrikes ENHETSFRAKTEN för beställning av flera av mina böcker samtidigt. [0630]

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789100114787
Titel
Leonardo da Vinci : en mästares liv och verk
Författare
Landrus, Matthew
Förlag
Albert Bonniers Förlag
Utgivningsår
2007
Bandtyp
Inbunden
Mått
314 x 281 mm Ryggbredd 41 mm
Vikt
1783 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Leonardo da Vinci, konstnär och universalgeni. Med målningar som Madonnan i grottan, Nattvarden och Mona Lisa räknas han som en av renässansens främsta konstnärer, men han är minst lika känd för sina anatomiska studier, sina ritningar till vapen och stridsvagnar samt sina studier i aerodynamik och flygkonst. Mindre känt är kanske att han även ritade fortifikationer och stadsplaner, och att han var en erkänt duktig musiker.I denna bok möter läsaren alla aspekter av Leonardo da Vincis verksamhet. Hans arbeten presenteras här i text och ett rikligt bildmaterial bestående av målningar, skisser och rekonstruktioner av byggnader och föremål enligt bevarade ritningar. I boken finns också trettio faksimilföremål som exempelvis Leonardos födelseattest, sidor ur hans anteckningsböcker, kartor och traktat. Sammantaget ger detta en unik inblick i hur mannen bakom mästerverken tänkte.