Exhäxorna
Pocketbok. Månpocket. 2008. 308 sidor.
Nyskick.
Exhäxan, hans första fru. som fortfarande spelar en stor roll i hans liv; hon som bortser från det faktum att det är du som borde hålla talet på hans födelsedag. Hon måste elimineras.
Alison, Fiona, Julia och Susan har en klubb "Aktuella Fruars Klubb" eller kanske är det en pakt. De är alla fyra förföljda av sina respektives före detta fruar, antingen hon vägrar släppa taget, är död och därmed helgonförklarad, eller idkar emotionell utpressning via barnen. Deras "klubb" blir en säkerhetsventil i tillvaron. En livboj. Men nu är det nog. Det är dags att sätta ned den vassa klacken och inte nöja sig med att vara nummer två. Tillsammans drar de ut i krig mot exhäxorna.
Underbart underhållande och humoristiskt men med den där skarpa iakttagelseförmågan som gör att Jane Moore höjer sig över mängden, igen.
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789170015878
- Titel
- Exhäxorna
- Författare
- Moore, Jane
- Förlag
- Månpocket
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 308 sidor
- Bandtyp
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Jane Moore är tillbaka med ännu en hysteriskt underhållande bok. GlamourAlison och hennes väninnor har en klubb Nya Fruars Klubb eller är det kanske en pakt? De är i alla fall förföljda av sina respektive mäns exfruar. Hon Exhäxan kallad vägrar antingen släppa taget eller så kör hon med känslomässig utpressning med barnen som gisslan eller så är hon död och därmed helgonförklarad.Men nu är det nog. Det är dags att sätta ned den vassa klacken och inte nöja sig med att vara nummer två. Nya Fruars Klubb drar ut i krig mot Exhäxorna.En snitsigt komponerad, kaxig historia. CosmopolitanPå det hela taget lika fullkomlig som en underbart skvallrig kväll med tjejerna. Daily Mail
