Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Välkommen till verkligheten

Välkommen till verkligheten

Inbunden bok. Gleerups. 2004. 164 s. Inbunden. 21x15cm. 390 gram.

Mycket gott skick. Välkommen till verkligheten är en handbok med konkreta råd och tips som ger struktur åt lärarens vardag. Boken visar hur man med ett genomtänkt förhållningssätt och enkla medel kan inspireras till ett gott ledarskap. Det är handfast resonemang kring arbetsro, konflikthantering, mötet med hemmet, skolledningen och kollegorna, disponering av arbetstiden med mera. Här finns stimulans och inspiration för såväl nya lärare som mer erfarna, inte minst för mentorer. Författaren, Magnus Nyberg Blixt, har samarbetat med ett stort antal lärare som bidragit med sina erfaren heter och synpunkter. Läraryrket är ett jobb där man kan ha genuint roligt varje dag?, säger Magnus Nyberg Blixt. Han tog sin grundskollärarexamen 1997 och har sedan dess arbetat på Fruängens skola i södra Stockholm. Han är också en mycket uppskattad föreläsare .

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9172053666
Titel
Välkommen till verkligheten
Författare
Magnus Blixt(Nyberg) - Magnus Blixt(Nyberg)
Förlag
Gleerups Utbildning AB
Utgivningsår
2004
Bandtyp
Inbunden
Vikt
380 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Välkommen till verkligheten är en handbok med konkreta råd och tips som ger struktur åt lärarens vardag. Boken visar hur man med ett genomtänkt förhållningssätt och enkla medel kan inspireras till ett gott ledarskap. Det är handfast resonemang kring arbetsro, konflikthantering, mötet med hemmet, skolledningen och kollegorna, disponering av arbetstiden med mera. Här finns stimulans och inspiration för såväl nya lärare som mer erfarna, inte minst för mentorer. Författaren, Magnus Nyberg Blixt, har samarbetat med ett stort antal lärare som bidragit med sina erfaren heter och synpunkter.
?Läraryrket är ett jobb där man kan ha genuint roligt varje dag?, säger Magnus Nyberg Blixt. Han tog sin grundskollärarexamen 1997 och har sedan dess arbetat på Fruängens skola i södra Stockholm. Han är också en mycket uppskattad föreläsare.