Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Väggaparken - från utmark till idyll

Väggaparken - från utmark till idyll

Inbunden bok. Karlshamns museum. 2025. 248 sidor.

Nyskick. Förlagsny
Det är vid 1800-talets slut som det blir populärt bland stadens societet att andas frisk luft.
I Väggaparken uppförs praktfulla sommarvillor som är generöst smyckade med snickerier. Halvrunda cirklar byggs gärna i anslutning till havet och här dricks punsch och sällskapslivet frodas.
Vid svalare väderlek finns stora inglasade verandor och balkonger där fester kan hållas levande under sköna ljusa sommarnätter.
Borgmästare, rådman, konsul, grosshandlare, punschfabrikör, direktör, läkare och disponent är vanligt förekommande tilltalsord.
Det är först när Amanda Borgh, född i Karlshamn men bosatt i Malmö, gör entré som en katt bland hermelinerna, som samhällets annars homogena livsstil får en ny nyans.
Vid mitten av 1900-talet ändrar området karaktär. Här etableras fiskhamn, båtbyggerier, badplatser, camping och andra turistlockande attraktioner. Ungefär samtidigt försvinner kallbadhusen och överklasens sätt att leva ändras.
Det gamla sättet med en hustru som leder sitt tjänstefolk är en svunnen tid och efter andra världskriget växer ett modernare Sverige fram.
I boken följer man den intressanta förändringen från slutet av 1800-talet och omkring ett sekel fram i tiden och flera av stadens berömda societetsnamn från förra sekelskiftet möter oss. För drygt hundra år sedan är Väggaparken en tummelplats för några få. I vår tid är den en idyll för alla som njuter av vinden, vågorna och havet.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789153140320
Titel
Väggaparken - från utmark till idyll
Författare
Olsson, Leif
Förlag
Karlshamns museum
Utgivningsår
2025
Omfång
248 sidor
Bandtyp
Inbunden
Språk
Svenska