Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
En kvinna

En kvinna

Inbunden bok. Norstedts. 2001. 185 sidor.

Mycket gott skick. Skyddsomslag i mycket gott skick. Normalt slitage. Skyddsomslag med mindre vikmärken, se bild.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish Stöd Bokhjälpen

Förlagsfakta

ISBN
9789113008158
Titel
En kvinna
Författare
Péter Esterházy
Förlag
Norstedts
Utgivningsår
2001
Omfång
185 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
0 x 200 mm
Vikt
298 g
Språk
Svenska
Baksidestext
I nittiosju avsnitt, det kortaste tre rader, det längsta tre sidor, som alla inleds med orden ”Det finns en kvinna” skildrar Péter Esterházy förhållandet mellan en man och hans kvinnor. De är hustru och moder, älskarinna och väninna. Texten kastar sig mellan innerlighet och ironi, mellan djupt allvar och rena skojet. Det är omöjligt att finna en fast punkt i hans skildring av kärlekens och erotikens innersta väsen.

Péter Esterházy är nog en författare som avvisar tanken på att det finns fasta punkter. Det kanske sammanhänger med hans långa erfarenhet av att leva under kommunismen. Och av att leva samman med kvinnor.