Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Peders personer och Åkermans apa

Peders personer och Åkermans apa

Inbunden bok. Isaberg förlag. 1 uppl. 2012. 228 sidor.

Nära nyskick. Skyddsomslag i mycket gott skick. "Peders personer och Åkermans apa" är en bok av författaren Peder Losten som utgavs av Isabergs förlag 2012. Boken är 228 sidor lång, illustrerad med både gamla och nya fotografier, och handlar om författarens egna erfarenheter och möten. Författaren Peder Losten är känd för sitt arbete på Sveriges Radio.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789176948767
Titel
Peders personer och Åkermans apa
Författare
Peder Losten
Förlag
Isaberg förlag
Utgivningsår
2012
Omfång
228 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
212 x 207 mm Ryggbredd 20 mm
Vikt
713 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Gunnar Andersson återvänder från Amerika till sin svenska hembygd och träffar ungdomskärleken Signe som han inte sett på 72 år.

Den mästerliga berättaren Greta Qvist skildrar hur torpare och bönder manas ut i julnatten för att leta efter fröken Tekla Kruckenbergs förlorade armband.

Martha Sandwall-Bergström satt på äldre dar och planerade mordet på sin skapelse Kulla-Gulla.

Den hemlighetsfulle Björken rymde från ålderdomshemmet och for till Filippinerna.

Här finns berättelser om vådan av att ha en gris boende i köket, om en barndom på Harpsund, om danska motståndsmän, sovjetiska krigsfångar och den skakande historien om Linda i Gnosjö som har ohyggliga minnen från Pol Pots arbetsläger i Kambodja.

Och mycket mer. Läs slutligen om jakten på Åkermans apa, ett sökande som börjar i Skillingaryd och slutar på Naturhistoriska riksmuseet i Stockholm.

Här får ni bekanta er med femton personer och en apa, alla smålänningar, infödda eller hitflyttade - med sin historia: underhållande, spännande, förbryllande och gripande