Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Boken om vinterdöda ting

Boken om vinterdöda ting

Häftad bok. Cygne noir. 2017. 532 sidor.

Mycket gott skick. Hälsning från författaren på insidan

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK

Förlagsfakta

ISBN
9789177391302
Titel
Boken om vinterdöda ting
Författare
Du Rietz, Peter Erik
Förlag
Cygne noir
Utgivningsår
2017
Omfång
532 sidor
Bandtyp
Häftad
Mått
135 x 210 mm Ryggbredd 33 mm
Vikt
471 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Året är 1896. I Göteborg och resten av riket förtvivlar många i fattigdom och svält. Döden är allestädes närvarande och ingen saknar en namnlös trashank, hora eller våldsverkare som mördas eller spårlöst försvinner.

Med denna misär runt knuten trivs Carl Cronhammer förträffligt. Han är en framgångsrik och stilfull affärsman men bär på en fruktansvärd hemlighet: han är inte längre fullt mänsklig. Inom honom bor ett uråldrigt och krävande rovdjur. Hans trygga tillvaro störs när en främling oväntat dyker upp i staden, någon som vet vilken sorts varelse han är och som är stark nog att förgöra honom. Det blir början på en resa där Carl riskerar att mista allt – samtidigt som ett namnlöst väsen viskande och lockande väntar vid vägens slut för att ta honom till sig för alltid.

Författaren har i denna skräckroman skapat ett helt eget mytologiskt universum. Boken lyckas vara både fasansfull och förtjusande på samma gång, och det målande språket får emellanåt det ohyggliga att framstå som drömlikt och vackert. Mörkret lurar emellertid ständigt under ytan, detaljskarpt och påtagligt närvarande i all sin brutalitet.