Kom med mig
Inbunden bok. Brombergs. 1 uppl. 2012. 161 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i mycket gott skick.
Gult pappband. Första upplagan på svenska. Översättning av Barbro Andersson och Cecilia Schwartz.
Rak i ryggen. Ren och fin. Inga anteckningar.
Av författaren till ”Gomorra”. Ur baksidestexten: ””Kom med mig” bygger på de berättelser och avslöjanden om dagens Italien som Roberto Saviano bidragit med som medarbetare i det italienska tv-programmet ”Vieni via con me” (Kom med mig).
Framför allt utgår berättelserna från hans erfarenheter av och kunskaper om den italienska maffians inflytande på delar av det italienska samhället.”
Gratis leverans till dörr inom Storstockholm.
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789173373838
- Titel
- Kom med mig
- Författare
- Roberto Saviano
- Förlag
- Brombergs
- Utgivningsår
- 2012
- Omfång
- 161 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 140 x 215 mm Ryggbredd 15 mm
- Vikt
- 298 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- "Kom med mig" bygger på de berättelser och avslöjanden
om dagens Italien som Roberto Saviano bidragit med
som medarbetare i det italienska tv-programmet Vieni
via con me (Kom med mig). Framför allt utgår berättelserna
från hans erfarenheter av och kunskaper om den
italienska maffians inflytande på delar av det italienska samhället.
»Vi drömde om att göra ett ambitiöst kvalitetsprogram med inflytelserika gäster: ett program riktat till en stor publik med inentionen att berätta om ett Italien som nästan aldrig annars syns i tv. Vi ville berätta om smutskastningsmaskineriet, om maffian, om politiken, om hur
det går till när man köper röster, om lögnerna kring jordbävningen i L'aquila och om handeln med sopor.»
Ur bokens förord
