En droppe regn i Paradiset : en roman om hedersvåld
Inbunden bok. Simon Editor. 1 uppl. 2009. 205 sidor.
Nära nyskick. med ägarstämpel och tack från författaren.
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789189596207
- Titel
- En droppe regn i Paradiset : en roman om hedersvåld
- Författare
- Rojas, Víctor
- Förlag
- Simon Editor
- Utgivningsår
- 2009
- Omfång
- 205 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 150 x 215 mm Ryggbredd 25 mm
- Vikt
- 450 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- En droppe regn i Paradiset av Víctor Rojas är präglad av humor, tragedi och poesi. Den berör temat hedersrelaterat våld från mer än ett perspektiv. Ramberättelsen beskriver kriminalvårdens, rättväsendets och socialtjänstens arbete i dagens Sverige.
Romanen innehåller två parallella historier som sammanvävs under romanens gång. Den ena historien gestaltar en syriansk fyrabarnsfar i en mellansvensk stad, vars yngsta dotter växer upp enligt svenska traditioner och seder. Dotterns kluvenhet skapar konflikter i den syrianska familjen. Faders frustration över situationen driver ett händelseförlopp som utmynnar i att han blir häktad.
Den andra berättarlinjen är historien om Mikael, en frivårdsinspektör som gifter sig med en kvinnlig polis för att efter några års lycklig samlevnad plötsligt bli förälskad i en man. Han skiljer sig från sin fru och flyttar ihop med mannen. Redan innan de inleder ett förhållande berättar dock den andre mannen att han är HIV- smittad.
