Harry Potter och dödsrelikerna
Inbunden bok. Tiden. 1 uppl. 2007. 782 sidor.
Nära nyskick.
Harry Potter och dödsrelikerna -) är den sjunde och sista delen i bokserien om Harry Potter. Den gavs ut på engelska den 21 juli 2007 och på svenska den 21 november 2007 på bokförlaget Tiden
[ • Dödsrelikerna: Under jakten får de kännedom om de tre mytomspunna Dödsrelikerna: Fläderstaven, Uppståndelsestenen och Osynlighetsmanteln.
• Slutstriden: Boken kulminerar i slaget vid Hogwarts, där Harry möter Voldemort en sista gång, Voldemort besegras och den mörka makten krossas ].
Fin skick, skickas snabbt
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789173710046
- Titel
- Harry Potter och dödsrelikerna
- Författare
- Rowling, J. K.
- Förlag
- Tiden
- Utgivningsår
- 2007
- Omfång
- 782 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- Höjd 210 mm, Ryggbredd 45 mm
- Vikt
- 1039 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Det sista sommarlovet från Hogwarts är snart slut och Harry Potter väntar otåligt på Privet Drive. Medlemmar ur Fenixorden ska komma och hämta honom och föra honom till en säker plats, utan att Voldemort och hans anhängare får reda på vart han tar vägen. Men när han väl kommit i säkerhet - vad ska han göra då? Hur ska Harry kunna utföra den livsfarliga och omöjliga uppgiften som professor Dumbledore har gett honom? [Barnbokskatalogen]
