Dödens skugga - Morden i Grantchester
Inbunden bok. Massolit Förlag. 1 uppl. 2016. 460 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i mycket gott skick.
..............// Den unge, charmige och ogifte kyrkoherden Sidney Chambers är en okonventionell detektiv. Sidney har ett förtroendeingivande sätt och dras ofrivilligt in i en rad brottsfall. Hans förmåga att alltid se det bästa hos människor ger honom förmåner som polisen saknar.
Förgiftad lemonad, en skandalös smyckesstöld på en nyårsmiddag eller ett misstänkt självmord på universitetsområdet vad det än gäller är Sidney först på fallet. Ofta i sällskap med labradoren Dickens och den buttre polisinspektören Geordie Keating.
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789176790410
- Titel
- Dödens skugga
- Författare
- Runcie, James
- Förlag
- Massolit Förlag
- Utgivningsår
- 2016
- Omfång
- 460 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 143 x 214 mm Ryggbredd 33 mm
- Vikt
- 566 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Böckerna bakom den populära TV-serien Morden i Grantchester
Den unge, charmige och ogifte kyrkoherden Sidney Chambers är en okonventionell detektiv. Han har ett förtroendeingivande sätt och dras ofrivilligt in i en rad brottsfall. Sidney är ofta i sällskap med labradoren Dickens och den buttre polisinspektören Geordie Keating.
Trots sitt värn som präst och sitt detektivarbete hittar han tid för sina favoriter: cricket, öl, jazz, Tolstoj och Shakespeare - samt sin bästa vän Amanda Kendall, som han hyser mycket varma känslor för.
