Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Vägen till vinnarcirkeln. Travhästen och dess människor mellan sport och spel

Vägen till vinnarcirkeln. Travhästen och dess människor mellan sport och spel

Häftad bok.

Mycket gott skick. Gidlunds 2006. 224 sidor. Häftad. Akademisk avhandling, spikblad bifogat. Ett obläddrat exemplar. Med författarens hälsning.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9178447267
Titel
Vägen till vinnarcirkeln : travhästen och dess människor mellan sport och spel
Författare
Berglund, Sara
Förlag
Gidlunds förlag
Utgivningsår
2006
Omfång
224 sidor
Bandtyp
Häftad
Mått
147 x 225 mm Ryggbredd 16 mm
Vikt
390 g
Språk
Svenska
Baksidestext
För många är travsporten en hobby, för andra ett yrke eller ett sätt att leva. Medan en del ägnar den några minuter i veckan, då en spelkupong fylls i, ägnar andra den en livstid som tränare eller hästägare. Travet är ett spel, en spänningskälla med möjlighet att vinna pengar. Men även en sport, där formtoppning, tidsnoteringar och rekord står i centrum. Mitt i denna spännvidd finner vi det ögonblick som förenar alla: loppet stunden då alla ansträngningar ska upp till bevis och förhoppningar infrias eller krossas.

Den här boken söker sig bortom spelkuponger, stalltips och högoddsare. Istället är det travhästen och dess människor, som via specialisering, professionalisering, modern reproduktionsteknik, avelsanalyser och exteriörbedömningar kommer att åtföljas på sin väg mot vinnarcirkeln.

Boken bygger på intervjuer med travtränare, skötare och hästägare. Talrika besök har gjorts i stallar, på tävlingsplatser och vid unghästauktioner. Även olika massmedier och deras belysning av travsporten ligger till grund för kulturanalysen.

Sara Berglund är etnolog och verksam vid Lunds universitet. Vägen till vinnarcirkeln är hennes doktorsavhandling.