Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
 Utlandsstyrkan i fredens tjänst - försvarsmaktens internationella insatser

Utlandsstyrkan i fredens tjänst - försvarsmaktens internationella insatser

Inbunden bok. Arena. 2006. 239 sidor.

Nyskick. Skyddsomslag i nyskick. Utlandsstyrkan i fredens tjänst är en presentation av de internationella fredsfrämjande insatser där Försvarsmakten ansvarat för det svenska deltagandet.
Här berättar FN-veteraner om sina upplevelser under 50-talets Suezkris, om stridskänning i 60-talets Kongo, om dramatik i Mellanöstern på 70- och 80-talet, om följderna av etnisk rensning i 90-talets Balkankrig och mycket mer. Även mer aktuella fredsfrämjande operationer får sin beskrivning. Avslutningsvis, i den faktaspäckade uppslagsdelen, presenteras samtliga fredsfrämjande insatser där det svenska deltagandet organiserats av Försvarsmakten.
Rikt fotoillustrerad. Stort format Utan DVD.Svenska, Absolut nyskick. (260523)

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789178432257
Titel
Utlandsstyrkan i fredens tjänst - försvarsmaktens internationella insatser
Författare
Sjöstrand, Carl - Edvardsson, Anja
Förlag
Arena
Utgivningsår
2006
Omfång
239 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
0 x 280 mm Ryggbredd 27 mm
Vikt
1408 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Utlandsstyrkan i fredens tjänst är en presentation av de internationella fredsfrämjande insatser där Försvarsmakten ansvarat för det svenska deltagandet. Boken utgör, tillsammans med den medföljande filmen, ett historiskt dokument eftersom de är resultatet av den första sammanfattande dokumentationen som gjorts i ämnet.

Genom ett antal intervjuer ger boken och filmen en inblick i såväl avslutade som pågående operationer. Här berättar FN-veteraner om sina upplevelser under 50-talets Suezkris, om stridskänning i 60-talets Kongo, om dramatik i Mellanöstern på 70- och 80-talet, om följderna av etnisk rensning i 90-talets Balkankrig och mycket mer. Även mer aktuella fredsfrämjande operationer får sin beskrivning. Avslutningsvis, i den faktaspäckade uppslagsdelen, presenteras samtliga fredsfrämjande insatser där det svenska deltagandet organiserats av Försvarsmakten.