Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Hormoner & hemorrojder : sanningen om småbarnslivet

Hormoner & hemorrojder : sanningen om småbarnslivet

Häftad bok. Ordalaget Bokförlag. 1 uppl. 2013. 154 sidor.

Mycket gott skick.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789174690521
Titel
Hormoner & hemorrojder : sanningen om småbarnslivet
Författare
Sofia Falk - Therese Krupa Syllner
Förlag
Ordalaget Bokförlag
Utgivningsår
2013
Omfång
154 sidor
Bandtyp
Danskt band
Mått
181 x 180 mm Ryggbredd 13 mm
Vikt
341 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Mammalivet oretuscherat!

Här är motpolen till glossiga mamma­magasin och tillrättalagda bebisböcker. Varsågod! Den oretuscherade versionen om hur det är att bli mamma - den som innehåller hormoner, hemorrojder och bajskatastrofer! Var beredd på att bli rörd till tårar och gråta av skratt. Hög igenkänningsfaktor utlovas! Du är inte ensam om att tycka att du har "världens mest underbara (skit)unge".

Den här boken är ensam i sitt slag och helt underbart skriven! En gåva från två "operfekta" mammor till alla andra mammor eller blivande. Och alla pappor som "vill hänga med i sväng(ning)arna".

Vi får följa familjerna där barnen Mira och Malte står i centrum, från att de ligger i magen till att de börjar på dagis. Texterna följer kro­nologiskt barnens ålder och illustreras emellanåt med träffsäkra illustrationer och foton i färg.

Kollegorna och vännerna Sofia Falk och Therese Krupa Syllner blev mammor med en månads mel­lanrum till Malte och Mira. De upptäckte genast sidor av mammalivet som ingen hade föreberett dem på. De startade bloggen Hormoner och hemorrojder även känd som Inga konstigheter, som snabbt blev en braksuccé. Bloggen nominerades till tidskriften Mamas tävling "Årets bloggmama 2012", en tävling som de vann! Boken samlar de bästa inläggen från bloggen plus extramaterial.
Ytterligare designers: Syllner, Therese Krupa
Ytterligare fotografer: Falk, Sofia
Ytterligare fotografer: Syllner, Therese Krupa
Ytterligare författare: Falk, Sofia
Ytterligare författare: Syllner, Therese Krupa