Aristokrater : Caroline, Emily, Louisa & Sarah Lennox : 1740-1832
Inbunden bok. Tiden. 1 uppl. 1995. 416 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i mycket gott skick.
Frakten gäller oavsett antal böcker så passa på att se vad jag mer har att sälja. Många av mina böcker är nära nyskick vilket gör att dom även passar bra som gåvor.
Aristokrater är berättelsen om de fyra systrarna Lennox - Caroline, Emily, Louisa och Sarah - under åren 1740-1832.
Deras farfar, den förste hertigen av Richmond, var den yngste av Karl II:s många utomäktenskapliga söner, och genom blodsband och giftermål hade systrarna förbindelser med de rika och mäktiga i sin samtid.
Råmaterialet till boken är bland annat tusentals brev mellan systrarna, och mellan dem och deras män och barn. De skriver om kärlek, äktenskap, mat, kläder, böcker och om politiska idéer och skandaler. Allt från avlelse till död finns där, återgivet med röster som vi knappast någonsin har hört: 1700-talets kvinnoröster.
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789155041755
- Titel
- Aristokrater : Caroline, Emily, Louisa & Sarah Lennox : 1740-1832
- Författare
- Stella Tillyard
- Förlag
- Tiden
- Utgivningsår
- 1995
- Omfång
- 416 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Språk
- Svenska
