Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Ledarskap i klassrummet

Ledarskap i klassrummet

Häftad bok.

Mycket gott skick. Lärarens ledarskap i klassrummet - en bok om planering, kontroll, motivation, gruppering och individualisering. Perfekt för lärarstudenter och pedagoger. | Studentlitteratur, 1997 | Häftad. Äldre prislapp. Något lagernött. Fint antikvariskt skick. 8:o (upp till cirka 148x210 mm)

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789144003290
Titel
Ledarskap i klassrummet
Författare
Christer Stensmo
Förlag
Studentlitteratur AB
Utgivningsår
1997
Omfång
230 sidor
Bandtyp
Häftad
Vikt
350 g
Språk
Svenska
Baksidestext
En lärare har två olika roller i klassrummet: att undervisa samt att leda och organisera verksamheten så att den befrämjar lärande. I internationell litteratur benämns den senare uppgiften ”classroom management”. Denna bok introducerar forsknings- och utvecklingsarbete inom classroom management för en svensk läsekrets. Ett genomgående tema är att läraren i egenskap av ledare och organisatör måste reflektera över normer för ändamålsenligt klassrumsbeteende samt motivation för kognitivt och socialt lärande.
Läs mer om boken på studentlitteratur.se