UFO : spökraketer, ljusglober och utomjordingar
Inbunden bok. Bokförlaget Semic. 2014. 384 sidor.
Nyskick. Skyddsomslag i nyskick.
Människor har i alla tider sett fenomen och föremål på himlen som de inte har kunnat förklara: flygande kors, glober av ljus, cigarrformade farkoster och "flygande tefat". När dessa inte har gått att identifiera har de fått beteckningen ufo.
Här skriver Clas Svahn, journalist på Dagens Nyheter, om en rad spännande svenska ufoobservationer gjorda under 100 år. Observationer som han själv har dokumenterat och undersökt. Vi får möta de som säger sig ha sett okända varelser på nära håll och de som menar att de står i kontakt med utomjordingar, de som fångat föremålen på bild eller hittat delar av dem på marken efteråt.
Författaren berättar också historien om det märkligaste av alla svenska ufofenomen, spökraketerna. Föremål som inte bara setts av hundratals vanliga svenskar utan också jagats av flygvapnets piloter och som flera gånger slagit ner i sjöar.
Ljudboken består av ett urval av texterna i Clas Svahns bok "#UFO - spökraketer, ljusglober och utomjordingar".
CLAS SVAHN (född 1958) är journalist på DN och vice ordförande i Riksorganisationen UFO-Sverige. I snart 40 år har han intresserat sig för det ovanliga och ser sig själv som en kritisk men nyfiken granskare av det okända. Svahn har skrivit mer än tjugo böcker och är en ofta anlitad expert i media.
Clas Göran Lennart Svahn, född 12 april 1958 i Mariestad, är en svensk journalist, internationell medieprofil och författare. Svahn är utbildad vid Journalisthögskolan i Göteborg och var fram till pensionen anställd vid Dagens Nyheter.
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789155261382
- Titel
- UFO : spökraketer, ljusglober och utomjordingar
- Författare
- Svahn, Clas
- Förlag
- Bokförlaget Semic
- Utgivningsår
- 2014
- Omfång
- 384 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 162 x 235 mm Ryggbredd 29 mm
- Vikt
- 677 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Människor har i alla tider sett fenomen och föremål på himlen som de inte har kunnat förklara: flygande kors, glober av ljus, cigarrformade farkoster och ”flygande tefat”. När dessa inte har gått att identifiera har de fått beteckningen ufo. Här skriver Clas Svahn, journalist på Dagens Nyheter, om en rad spännande svenska ufoobservationer gjorda under 100 år. Observationer som han själv har dokumenterat och undersökt. Vi får möta de som säger sig ha sett okända varelser på nära håll och de som menar att de står i kontakt med utomjordingar, de som fångat föremålen på bild eller hittat delar av dem på marken efteråt. Författaren berättar också historien om det märkligaste av alla svenska ufofenomen, spökraketerna. Föremål som inte bara setts av hundratals vanliga svenskar utan också jagats av flygvapnets piloter och som flera gånger slagit ner i sjöar.
