Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Majken Malm och de försvunna kalsongerna

Majken Malm och de försvunna kalsongerna

Inbunden bok.

Nyskick. En färgglad advokat behöver hjälp av en privatdetektiv när hans favoritkalsonger försvinner. Spännande och rolig deckare! | Idus Förlag, Utg. 2020 | Förlagsband. 8:o (148x207 mm)

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789189147843
Titel
Majken Malm och de försvunna kalsongerna
Författare
Svensson, Irene
Förlag
Idus Förlag
Utgivningsår
2020
Omfång
60 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
148 x 207 mm Ryggbredd 9 mm
Vikt
228 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Advokat Lage Brystelman är alltid klädd i en prydlig grå kostym när han går till kontoret. Det är kläder som passar på ett advokatkontor. Men Lage tycker mycket om glada färger. Därför har han kalsonger i många vackra färger under sin prydliga kostym. De syns ju inte för andra, men själv blir han glad varje morgon när han drar på sig sina färgglada kalsonger. Men en dag upptäcker Lage något förfärligt. Någon har tagit hans allra vackraste kalsonger. De är rosa med glada röda nallar. Lage behöver hjälp av Majken Malm, världens bästa privatdetektiv. Det är bara hon som kan lösa hans svåra problem. Snart dyker hon upp i sin gamla rostiga bil, Vackra Klara. Kostnadsfri lärarhandledning finns att ladda ner här: https://www.idusforlag.se/press/lararhandledning_majken_malm.pdf Mycket bra, tycker BTJ som ger boken högt betyg. En rolig och lagom spännande deckare för nybörjarläsaren. Det här är den världsberömda privatdetektiven Majken Malms andra fall. [ ] det hänt mystiska saker i lilla Krokinge. Flera katter har försvunnit och hittats nästa dag på helt andra ställen. Har det något att göra med den kommande tävlingen om Krokinges vackraste katt? Vem kan ha ett motiv för att kidnappa katter? Ture Taxén, som hatar katter? Eller någon som har ett råttproblem? Majken Malm ger sig genast ut i sin rostiga bil "vackra Klara" och förhör alla tänkbara vittnen. Både handlingen och karaktärerna är roliga och fyndiga och Julia Groths illustrationer speglar berättelsen på ett mycket bra sätt. Språket är bra, omfånget passande och handlingen tillräckligt spännande för målgruppen. Rekommenderas varmt. Lektör Mia Mårtensson, BTJ-häfte nr 19, 2023