Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 14 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Nanda

Nanda

Inbunden bok. Recito. 1 uppl. 2015. 388 sidor.

Mycket gott skick. Tillskrift på försättsbladet

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK

Förlagsfakta

ISBN
9789175178509
Titel
Nanda
Författare
Svensson, Leif
Förlag
Recito
Utgivningsår
2015
Omfång
388 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
0 x 250 mm Ryggbredd 34 mm
Vikt
941 g
Språk
Baksidestext
Boken om Nanda är en berättelse med stark verklighetsanknytning.
Den tar sin början vid förra sekelskiftet. En ung Nanda lämnar Öland och livet som piga, för Stockholm och arbete på hotell. Men mycket snart går hon till sjöss. Vi får följa henne som ångbåtskokerska runt om ett förkrigseuropa men också ute på ett farofyllt Nordsjön under första världskriget.
Men utsattheten som ensam kvinna i en mansvärld och svårigheterna, att som ensamstående hantera moderskapets problem, präglar också det, som läsaren får möta.
I romanens form har vävts en historia med inslag av arkivens fakta, fiktion och en ung pojkes ensamtid med sin mormor.

"Det är sin egen mormor han berättar om här, i romanform, men med en stark verklighetsbakgrund, som överallt lyser igenom och ger stor lyskraft åt berättelsen...Jag fortsätter att tänka på Nanda långt efter det jag lagt ifrån mig boken." (Borås Tidning)

"Det är med saknad man lägger ifrån sig boken om Nanda. Man vill avnjuta alla nyanser så länge som möjligt....... Med sin fantasi och materialet han funnit har torra fakta fått kött och blod." (Ölandsbladet)

"Genom arkiv och historiebeskrivningar har författaren fått en gedigen bakgrund till berättelsen." (Sjöfartsverket)